Częstochowscy radni przyjęli w czwartek, 2 grudnia projekt uchwały dotyczący nadania mostowi nad Wartą w ulicy Mirowskiej nazwy "Rewolucji 1905 roku".

Projekt uchwały w tej sprawie w imieniu Klubu Radnych Lewicy złożył przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny. Pomysłodawcą jest natomiast senator Wojciech Konieczny. 

Inicjatywa ta została oparta na przyjętej 3 grudnia 2020 roku przez Senat RP uchwały w sprawie  upamiętnienia  rewolucji  1905 roku  i poprzedzającego  ją  zrywu  polskich  robotników w walce z carskim zaborcą. 

- Częstochowa jako miasto ogarnięte tym zrywem powstańczym powinna uczcić pamięć tych wszystkich bohaterów, tym bardziej, że wiele nazw miejsc i ulic w naszym mieście jest związanych pośrednio z tą historią, np. ulica Stefana Okrzei, plac Daszyńskiego, pomnik Józefa Piłsudskiego, czy też. ulica Limanowskiego. Dawniej pamięć o tych wydarzeniach w Częstochowie była bardziej żywa, obecnie przygasła, ale właśnie inicjatywa Senatu ma tę sytuację zmienić. Będzie to przypomnienie jednego z pięknych okresów historii naszego miasta - uważa senator Konieczny.

W uzasadnieniu do projektu uchwały przedstawiona została opinia Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy, którą w całości przytaczamy poniżej:

"Rewolucja  1905 r.  ujęta  w schemat  PRL-owskiej  propagandy  została  po  przemianach  ustrojowych wyrugowana ze społecznej pamięci. Wydarzenia z lat 1905–1907, zwane przez niektórych historyków czwartym  powstaniem,  w Królestwie  Polskim  miały  charakter  społeczno-ekonomicznego  i politycznego  buntu przeciw  systemowej  administracyjno  -  policyjnej  opresji.  Upomniano  się  nie tylko  o prawa  robotnicze,  ale o prawa  demokratyczne,  możliwość  tworzenia  organizacji  społecznych  oraz  wprowadzenie  języka  polskiego w instytucjach  oraz  tworzenia  polskich  szkół.  Jedna  z głównych  sił  rewolucji  –  Polska  Partia  Socjalistyczna
na pierwszy plan wysuwała sprawę niepodległości Polski. Utworzyła organizację bojową (którą kierował Józef Piłsudski) walczącą z przedstawicielami rosyjskiego zaborcy. Wypadki lat 1905–1907 wymykają się jednoznacznej  ocenie  historyków:  z jednej  strony  zmuszono  władze  rosyjskie  do  ustępstw,  uzyskano  pewne swobody  demokratyczne,  z drugiej  wskazywano  także  na  negatywne  skutki:  głębokie  podziały  polityczne w społeczeństwie i towarzyszącą im przemoc (np. walki bratobójcze w Łodzi między narodowcami,
a socjalistami).

Częstochowa  w zdecydowany  sposób  zaznaczyła  swoje  miejsce  na  mapie  wydarzeń  tamtego  czasu. Była, po Warszawie i Łodzi, trzecim najważniejszym ośrodkiem ruchu rewolucyjnego w Królestwie Polskim.

Wymieniony powyżej most przy ulicy Mirowskiej związany jest pośrednio z wydarzeniami ewolucyjnymi. U zbiegu ulic Warszawskiej i Mirowskiej dokonano bowiem zamachu na rosyjskiego policmajstra Częstochowy Aleksandra Piekura, odpowiedzialnego za znęcanie się nad więźniami politycznymi.  W dniu 28 IV 1906 o godzinie 5 po południu, bojowcy PPS rzucili pocisk pod powóz, którym jechał policmajster wraz  z rotmistrzem  straży  pogranicznej  Oliferem.  Bezpośrednim  wykonawcą  akcji  był  Józef  Grzecznarowski „Adam”,  który  został  lekko  ranny  odłamkami  pocisku.  Akcję  ubezpieczali  Eugeniusz  Hołubiczko  „Kiełbik”, Walenty  Kaczmarek  „Michał”  i Michał  Striekałow  „Hunguz”.  Była  to  jedna  z kilkudziesięciu  akcji  zbrojnych dokonanych przez organizację bojową PPS w latach 1905 – 1907.

Formą upamiętnienia tych wydarzeń jest nadanie nazwy Rewolucji 1905 roku obiektowi miejskiemu – mostowi przy ulicy Mirowskiej".

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę