Na terenie zajezdni częstochowskiego MPK trwa budowa infrastruktury, która pozwoli na eksploatację pierwszych w historii miasta, w pełni elektrycznych autobusów. 

- Do eksploatacji elektrycznej floty niezbędne są stacje ładowania. Ich konstrukcja powoli wyłania się z budowy prowadzonej na zajezdni - mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPK w Częstochowie. - Docelowo powstanie osiem podwójnych stanowisk do zasilania autobusów w energię elektryczną. Na jednym ładowaniu autobus ma przejechać nawet 300 km. 

Dostawy pierwszych z 15 zamówionych pojazdów dotrą do naszego miasta wiosną. Miejski przewoźnik zamówił autobusy na mocy umowy podpisanej w 2020 roku. Za ich wyprodukowanie wraz z infrastrukturą do ładowania i długoterminowy najem całości na 7 lat Autosan otrzyma około 48 mln zł brutto.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że Częstochowa kupi również cztery autobusy elektryczne i dwie mobilne stacje ładowania, na które zdobyła 7,5 mln zł unijnego dofinansowania.

Projekt będzie realizowany w latach 2021-2022 r. Zakłada zakup 4 autobusów o napędzie elektrycznym oraz 2 dedykowanych, mobilnych stacji ładowania. Nowe pojazdy będą wyposażone zgodnie z wymaganiami dotyczącymi zapewnienia pasażerom stosownego komfortu jazdy, a także dostosowane do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Ogólna zakładana wartość projektu wynosi ponad 11 mln złotych, z czego wydatki kwalifikowane to 9 mln złotych.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę