6 maja, dzięki poluzowaniu przez rząd obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, wystartował Częstochowski Rower Miejski. Zielone jednośady będą dezynfekowane przynajmniej dwa razy dziennie. Ze środków budżetu obywatelskiego sfinansowano też trzy nowe stacje do ich dokowania. Tę na placu Orląt Lwowskich otworzy prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Podobnie jak przed rokiem tegoroczny sezon roweru miejskiego miał się rozpocząć 1 kwietnia, ale z uwagi na rządowe ograniczenia związane z walką z koronawirusem okazało się to niemożliwe. Teraz, dzięki luzującemu część obostrzeń, rozporządzeniu Rady Ministrów, system mógł zacząć funkcjonować.

Dodatkowo w Częstochowie pojawiły się 3 kolejne stacje dokujące, a w każdej z nich po 10 nowych jednośladów. Rowerowe parkingi zamontowano przy Miejskim Stadionie Piłkarskim “Raków” (ul. Limanowskiego 83), Szkole Podstawowej nr 29 (ul. Św. Rocha 221) oraz na placu Orląt Lwowskich - od strony alei Pokoju 8. Koszt uruchomienia trzech stacji to nieco ponad 470 tys. zł.

- To sami mieszkańcy wskazali potrzebę rozbudowy systemu oraz zgłosili miejsca, gdzie nowe stacje będą najlepiej wykorzystane. Takie pomysły to dowód na to, że rower miejski w Częstochowie cieszy się dużą popularnością, a idea rozwoju ekologicznych środków transportu w mieście ma coraz większą grupę zwolennikówpodkreśla prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

Wraz z powrotem częstochowskiego systemu, jego operator - Nextbike Polska - zadba o to, by ich użytkowanie było jak najbardziej bezpieczne dla podróżujących. Wszystkie jednoślady będą dezynfekowane przynajmniej dwa razy dziennie. Pracownicy zajmujący się serwisowaniem i relokacją rowerów, będą odkażali m.in. rączki, manetki oraz siodełka. Dezynfekcji podlegać będą też komputery terminali, jako elementy, które mogą być dotykane przez część użytkowników.

- Osoby korzystające z roweru miejskiego będą musiały się stosować do kilku zaleceń. W mieście obowiązkowo trzeba jeździć w maseczkach, a my dodatkowo zalecamy używanie rękawiczekmówi wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowy Łukasz Kot, będący jednocześnie społecznym konsultantem ds. komunikacji rowerowej i pieszej.

Przypomnijmy, że aby skorzystać z miejskiego roweru, najpierw należy dokonać rejestracji, m.in. na stronie rower.czestochowa.pl lub w aplikacji mobilnej Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Trzeba też pamiętać, że aby wypożyczyć rower, stan konta użytkownika musi wynosić co najmniej 15 złotych. Z tej kwoty są pobierane ewentualne opłaty za przyszłe wypożyczenia, ale uwaga – pierwsze 30 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Po ich przekroczeniu opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem – od 2 zł za nieprzekraczającą godziny przejażdżkę.

Rower wypożyczamy korzystając z aplikacji Częstochowskiego Roweru Miejskiego (wystarczy po zalogowaniu wpisać numer roweru lub zeskanować kod QR) lub terminala stacji wypożyczeń. Wpisujemy w nim swój numer telefonu, PIN i numer roweru. Potem należy wypiąć rower z elektrozamka i można udać się na przejażdżkę. Rower zwracamy na dowolnej stacji Częstochowskiego Roweru Miejskiego wpinając w elektrozamek lub – jeżeli stacja jest pełna – przypinając do innego roweru za pomocą linki z zamkiem szyfrowym. W takim wypadku trzeba potwierdzić zwrot w systemie za pomocą aplikacji lub terminala. Sezon Częstochowskiego Roweru Miejskiego potrwa do końca października.

System roweru miejskiego w Częstochowie działa od dwóch lat. Od samego początku zielone jednoślady cieszyły się coraz większą popularnością, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Tylko w ubiegłym roku wypożyczono je ponad 149 tysięcy razy. Obecnie cały system (łącznie inwestycjami z budżetu obywatelskiego) liczy 23 stacje dokujące i 215 jednośladów. Część z nich jest wyposażona w specjalne foteliki dla dzieci.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę