W trosce o zdrowie mieszkanek i mieszkańców Częstochowy oraz w odpowiedzi na rządowe obostrzenia w przemieszczaniu się, Miejski Zarząd Dróg i Transportu wspólnie MPK wprowadził kolejne zmiany w komunikacji miejskiej.

Rządowe obostrzenia związane z nasileniem epidemii koronawirusa dotyczą także komunikacji miejskiej i miejskich przewoźników. Dlatego też od środy, 25 marca do odwołania MZDiT we współpracy z MPK wprowadzają limit pojemności tramwajów i autobusów na wszystkich liniach komunikacyjnych. - Maksymalna liczba pasażerów, którzy mogą jednocześnie podróżować danym pojazdem, podana będzie na drzwiach tramwajów i autobusów MPK. Stanowi ona połowę miejsc siedzących danego pojazdu. Prosimy pasażerów o bezwzględne stosowanie się do zasad - apeluje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPK w Częstochowie.

Również od 25 marca do odwołania zawieszona została możliwość przejazdu na podstawie okresowych biletów ulgowych, a także doładowanie i sprzedaż okresowych biletów ulgowych. Ważność biletów wydanych przed 25 marca będzie przedłużona na okres równy zawieszeniu. - Termin wynika z wprowadzonych przez Rząd RP ograniczeń w przemieszczaniu się i konieczności zapewnienia stosownych warunków podróżowania w środkach komunikacji miejskiej - wyjaśnia Hasik. - W obecnej sytuacji – zgodnie z krajowymi wytycznymi i ostatnimi obostrzeniami – należy czasowo ograniczyć przemieszczenie się dzieci i młodzieży szkolnej oraz seniorów środkami częstochowskiego MPK, pierwszeństwo muszą mieć osoby dojeżdżające do pracy.
     
Od 1 kwietnia autobusy i tramwaje częstochowskiego MPK będą w dni powszednie kursować według rozkładów wakacyjnych. Zmiany są wprowadzane ze względu na rządowe wytyczne dotyczące ograniczeń w przemieszczaniu się oraz wcześniejsze zawieszenie obowiązku szkolnego. - Korekta jest dokonywana w formie jak najmniej uciążliwej dla pasażerów - zapewnia Hasik. - Nieco mniejsza częstotliwość kursów (według tymczasowych rozwiązań) dotyczyć będzie głównie połączeń, z których korzystała młodzież szkolna.

1 kwietnia rozpocznie się także pierwszy z tegorocznych cyklów gruntownego czyszczenia i naprawy ok. 400 wiat przystankowych na terenie Częstochowy. - Usługa zlecona przez MZDiT polega także na odkażaniu miejsc oczekiwania pasażerów na autobus i tramwaj środkami chemicznymi, a także substancjami z zawartością alkoholu przy użyciu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem - dodaje Hasik. - Ponadto częstotliwość wykonania kompleksowej usługi czyszczenia wiat na terenie całego miasta, zostanie w obliczu zagrożenia epidemicznego zwiększona.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę