Miejski Zarząd Dróg i Transportu poinformował, że kończy się montaż 50 tablic z wyświetlaczami przy najbardziej uczęszczanych przystankach w mieście. Inwestycja realizowana jest w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” i stanowi System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.

- Tablice są sukcesywnie uruchamiane i wprowadzane w tryb testowy, dzięki któremu zostaną zaprogramowane potrzebne dane i wypróbowane wszystkie funkcje urządzeń - informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie. - W fazie testowej tablice wyświetlają informacje na temat rozkładu jazdy autobusów i tramwajów przy najważniejszych przystankach na terenie miasta. Docelowo po właściwym uruchomieniu systemu oprócz planowanego czasu przyjazdu danego pojazdu komunikacji miejskiej wyświetlany będzie także rzeczywisty czas jego dotarcia na miejsce oraz informacje o utrudnieniach i zagrożeniach, na temat których informacja powinna szybko dotrzeć do mieszkańców. Do czasu zintegrowania wszystkich tablic na urządzeniach widnieć będzie informacja o testach.

Testy mają zakończyć się w trakcie pierwszego kwartału 2020 roku (dokładna data ich zakończenia i uruchomienia SDiP w docelowym trybie uzależniona jest od pomyślności integrowania oprogramowania).

W tablice wyposażone będą przystanki przy: al. Jana Pawła II, Armii Krajowej, ul. Dekabrystów, Popiełuszki, Szajnowicza, Kilińskiego, Dąbrowskiego, al. Wojska Polskiego, Kanał Kohna, Al. NMP, Kościuszki, Wolności, ul. Sobieskiego, Korczaka, Śląskiej, Nowowiejskiego, placu Daszyńskiego, ul. Stary Rynek, Mirowskiej, Kiedrzyńskiej, i Warszawskiej.

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej w Częstochowie będzie dostosowany także do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych. - Tej grupie pasażerów dedykowane są przyciski przy każdym ze słupków, na którym zamontowano tablice - wyjaśnia Hasik. Po ich naciśnięciu informacje z tablicy przekazywane są w formie dźwiękowej. Dla częstochowian z największym stopniem niepełnosprawności narządu wzroku będą bezpłatnie wydawane bezprzewodowe piloty do wywoływania komunikatów głosowych (tysiąc sztuk). Opracowywane są procedury, na zasadzie których osoby niepełnosprawne będą mogły wejść w posiadanie takich pilotów.

Do czasu uruchomienia SDiP w docelowym, dynamicznym trybie wszyscy chętni i uprawnieni pasażerowie będą mogli już korzystać ze pilotów. Wartość inwestycji wynosi ponad 3,6 mln zł.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę