W Częstochowie ruszyły testy systemu rowerów miejskich. Potrwają do piątku, a od 1 kwietnia 2018 roku wszyscy mieszkańcy będą mieć do dyspozycji 20 stacji rowerowych i 185 rowerów. 

- Cieszę się, że po różnych perypetiach udało się doprowadzić do tego, że mamy i będziemy mieć rowery miejskie w Częstochowie - mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który sprawdził jak jeździ się w zimowych warunkach na takim rowerze. - Trochę nietypowa pora, bo zazwyczaj większość z nas chowa rowery na strych, a my wychodzimy z nimi w miasto, żeby sprawdzić, czy w tych trudnych warunkach dadzą sobie radę.

Firma Nextbike, z którą miasto podpisało umowę koniec listopada, zamontowała już 10 stacji dokujących, które umożliwiają przetestowanie 90 rowerów  (po 9 na każdej stacji). Do darmowych testów można się było jeszcze - w poniedziałkowe popołudnie – zgłaszać, wysyłając e-maila na adres test@czestochowabike.pl. „Testerów” jest docelowo 50, system umożliwiający wypożyczanie rowerów jest „otwarty” tylko dla nich. Testy potrwają do piątku do północy. 

- Częstochowa zadaje kłam tezie, że jest coś takiego jak sezon rowerowy. Wytrawni rowerzyści mówią, że jeździ się cały czas. To tylko kwestia ubrań i przystosowania się do panujących warunków. Rowery miejskie mogą funkcjonować w temperaturze do -40 stopni Celsjusza - zapewnia Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Osoby, które mają konto w systemie Nextbike, np. w katowickim systemie City by bike, warszawskim Veturilo, czy w Łódzkim Rowerze Publicznym, będą mogły wypożyczać rowery bez dodatkowej rejestracji. Nowi użytkownicy będą musieli zarejestrować się w systemie poprzez stronę internetową i wpłacić opłatę inicjalną, z której finansowane są wypożyczenia. Rowery będzie można wypożyczać korzystając z zamontowanego na każdej stacji terminala lub dedykowanej aplikacji Częstochowskiego Roweru Miejskiego.

- To jest nasz piąty system w województwie śląskim.  W Częstochowie oddajemy do testów nie tylko 90 rowerów. Tak naprawdę udostępniamy mieszkańcom 12 tys. rowerów Polsce. Wystarczy raz zarejestrować się w systemie Nextbike i można jeździć na wszystkich naszych rowerach dostępnych w kraju i na świecie według lokalnych taryfikatorów - tłumaczy Wojtkiewicz. 

Rowery miejskie mają również pomóc częstochowskim drogowcom w planowaniu kolejnych inwestycji. - To dla nas nowe narzędzie, które pozwoli zweryfikować szlaki i drogi w mieście wybierane przez rowerzystów pod kątem nowych inwestycji - twierdzi Piotr Kurkowski, p.o. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie. - Będziemy też wiedzieć, które stacje są najchętniej używane przez mieszkańców. Istnieje możliwości, aby uzupełnić je dodatkowe elementy. 

W poniedziałkowej prezentacji testowej wersji Częstochowskiego Roweru Miejskiego wzięła udział również radna Małgorzata Iżyńska, pomysłodawczyni wprowadzenia tego systemu w mieście oraz radny Łukasz Kot,społeczny konsultant ds. infrastruktury rowerowej w mieście. 

Umowa z firmą Nextbike związana z wdrożeniem systemu opiewa na 3,9 mln zł brutto i obowiązuje do końca 2020 r.

Źródło: UM Częstochowy

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę