W nowym roku miasto na mocy zarządzenia wydanego przez prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka będzie kontynuować program darmowych przejazdów komunikacją miejską dla uczniów częstochowskich szkół. Środki, które zrekompensują straty z biletów, zostały zarezerwowane w projekcie budżetu na 2019 rok. Oznacza to, że od 1 stycznia młodzież może spokojnie jeździć autobusami i tramwajami, trzeba tylko pamiętać o przedłużeniu bezpłatnego biletu!

1 października 2017 roku darmowe przejazdy objęły 5- i 6-latków, uczniów częstochowskich szkół podstawowych i funkcjonujących jeszcze gimnazjów. Od września tego roku podróżować za darmo komunikacją miejską mogą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Program ten miał obowiązywać do końca 2018 roku. Wiadomo już, że jest kontynuowany. 

- Darmowa komunikacja została utrzymana w formule, która sprawdziła się jako pilotaż - informuje Maciej Hasik, rzecznik MPK w Częstochowie. - Kwota rekompensująca straty z biletów została ujęta w projekcie budżetu na 2019 rok w ramach środków dla MPK. 

Programem objęci są uczniowie i uczennice częstochowskich szkół do 21. roku życia, którzy są mieszkańcami Częstochowy.  Do bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną uprawniają zasilone darmowymi doładowania bilety elektroniczne. Trzeba je ponawiać co 90 dni.

Jeśli uczeń ma imienny bilet elektroniczny, to powinien udać się do jednego z punktów obsługi klienta MPK na terenie miasta i zasilić go darmowym doładowaniem.

Jeśli uczeń, który nie ukończył jeszcze 18. roku życia, nie ma imiennego biletu elektronicznego, to jego rodzic/opiekun prawny powinien udać się do jednego z punktów obsługi klienta MPK na terenie miasta i złożyć wniosek o wydanie biletu elektronicznego. Obecność dziecka nie jest konieczna, rodzic ze sobą powinien jedynie zabrać własny dokument tożsamości oraz ważną legitymację szkolną dziecka. W przypadku, gdy uczeń jest pełnoletni, osobiście udaje się do jednego z punktów obsługi klienta MPK i zabiera ze sobą ważną legitymację szkolną oraz jej kserokopię.

 

źródło: własne

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę