Fundacja Rowerowa Jura zamierza wybudować park rowerowy na działce przy ul. Mstowskiej w sąsiedztwie Przeprośnej Górki.

- Cieszymy się, że mamy pasjonatów rowerowych, którzy stworzą infrastrukturę będącą bramą do Jury Krakowsko-Częstochowskiej - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. 

Na granicy Częstochowy i Mstowa na działce o powierzchni ponad 1,6 ha, którą radni wydzierżawili fundacji na 25 lat, ma powstać kompleks sportowo-rekreacyjny z pumptrackami, wypożyczalnią rowerów, kładką, tarasem widokowym. Całość ma zostać ogrodzona, wyposażona w oświetlenie, ścieżki i miejsca do wypoczynku dla całych rodzin. Park będzie wyposażony w innowacyjny system rezerwacji rowerów i noclegów online.

- Chcemy, żeby ta prawdziwa Jura zaczynała się w Częstochowie - twierdzi Krzysztof Socha z Fundacji Rowerowa Jura.  - Chcemy przyjmować również gości po to, aby tutaj zaczynali swoją przygodę z Jurą, ale również poznawali Częstochowę. To miejsce ma służyć całym rodziną, które chcą aktywnie wypoczywać. Nasze działanie ukierunkowane jest na wychowanie młodzieży poprzez rower. 

Częstochowa - jak się okazuje - nie była jedyną lokalizacją, którą interesowali się przedstawiciele fundacji. - Wiemy, że fundacja prowadziła rozmowy na ten temat również z gminą Mstów i Olsztyn, z którymi współpracujemy w zakresie rozwoju infrastruktury rowerowej - mówi Łukasz Kot, społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej Urzędu Miasta Częstochowy. 

Inwestycja ma zostać zrealizowana ze środków darczyńców, sponsorów i z pomocą funduszy unijnych. Park rowerowy powinien rozpocząć swoją działalność w przyszłym roku. 

Przypomnijmy, że władze Częstochowy i gminy Mstów podpisały porozumienie w sprawie utworzenia drogi rowerowej biegnącej od Klubu Rekreacyjno-Sportowego Pegaz przez Jaskrów, Wancerzów do centrum Mstowa. Częstochowa ma też połączyć się rowerowo z Olsztynem. 

 

Źródło: wczestochowie.pl

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę