Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie rozpoczął przygotowania do przeprowadzenia gruntownego remontu nawierzchni Al. NMP. Planowana inwestycja ma upłynnić ruch, zwiększyć ilość miejsc postojowych i poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Prace powinny ruszyć w 2026 roku po oddaniu do użytku przedłużenia ul. 1 Maja do ul. Krakowskiej.

Od rewitalizacji Al. NMP minęło już kilkanaście lat i eksploatacja odcisnęła miejscowo swój ślad przede wszystkim na jezdni czy przy peronach autobusowych. Miejsca te wymagają naprawy i wzmocnienia. Jak przekonuje MZD, prace nie powinny być tylko doraźne, a kompleksowe, bo to najważniejsza miejska arteria Częstochowy.

Po zakończeniu obowiązywania trwałości projektu unijnego z przełomu pierwszej i drugiej dekady tego stulecia drogowcy mogli przystąpić do planowania jakiejkolwiek ingerencji w ciąg Alei. - Opracowana została dokumentacja projektowa, która pozwoli na przygotowanie się do przeprowadzenia prac budowlanych.

- Przyszła inwestycja może też stać się okazją do przeprowadzenia korekt np. w ustawieniu małej architektury, organizacji miejsc postojowych lub innych modyfikacji w funkcjonowaniu ciągu Alei i przyległych skrzyżowań, ale za wcześnie na konkrety - zaznacza Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD w Częstochowie. - Kształt ostatecznej formy funkcjonowania ruchu i parkowania jest w opracowaniu. Tym bardziej, że każda modyfikacja wymaga konsultacji ze służbami konserwatorskimi, bowiem Aleja Najświętszej Maryi Panny jest objęta ochroną konserwatora zabytków - zauważa. 

Drogowcy planują rozpocząć prace w terenie w 2026 roku. Jak wyjaśnia MZD, termin jest nieprzypadkowy z uwagi na fakt, że roboty będą wiązały się z utrudnieniami w ruchu, a na przełomie 2025/2026 ma zostać oddana do użytku inwestycja związana z budową przedłużenia ul. 1 Maja do ul. Krakowskiej nad torami kolejowymi, które odciąży Aleję i da zupełnie nową przeprawę pomiędzy dwiema stronami miasta. - Do tego czasu mamy nadzieję także skonstruować montaż finansowy tego zadania inwestycyjnego, dlatego z gotowymi opracowaniami projektowymi będziemy starać się o uzyskanie dofinansowania zewnętrznego na ten cel - dodaje Hasik.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę