Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie ogłosił przetarg na przebudowę skrzyżowań alei Wojska Polskiego z ul. Sieroszewskiego i Rakowską. Na oferty czeka do 24 kwietnia.

Mieszkańcy Rakowa i Ostatniego Grosza mogą cieszyć się dobrą wiadomością – zjazd z Alei Wojska Polskiego w ul. Sieroszewskiego oraz w ul. Rakowską zostanie otwarty dla ruchu pojazdów. To za sprawą m. in. radnego Lewicy Tomasza Blukacza, który interweniował w tej sprawie.

- W sierpniu 2021 roku złożyłem petycję popartą podpisami mieszkańców do Miejskiego Zarządu Dróg (MZD) w Częstochowie  w sprawie zachowania zjazdu i wyjazdu z ulicy Sieroszewskiego do Alei Wojska Polskiego w związku z realizowaną inwestycją przebudowy „Gierkówki”. Nadmienię, że w projekcie zjazd i wyjazd miał być zamknięty na stałe. W  sierpniu 2023 roku otrzymałem zgodę od Ministerstwa Infrastruktury, z której wynika, że na moją prośbę i mieszkańców zjazd i wyjazd do Alei Wojska Polskiego będzie możliwy powiedział nam radny Lewicy Tomasz Blukacz.

Zjazd ten odgrywa istotną rolę w lokalnej infrastrukturze drogowej, stanowiąc kluczowe połączenie między Aleją Wojska Polskiego a ulicą Sieroszewskiego. Jego ponowne otwarcie jest oczekiwane z utęsknieniem przez mieszkańców oraz kierowców podróżujących przez ten obszar.

Otwarcie zjazdu z Alei Wojska Polskiego na ul. Sieroszewskiego będzie miało pozytywny wpływ na płynność ruchu oraz redukcję natężenia na innych pobliskich trasach. Kierowcy będą mieli łatwiejszy dostęp do okolicznych terenów, co przyczyni się do skrócenia czasu podróży i zmniejszenia korków na drogach.

Otwarcie zjazdu z Alei Wojska Polskiego na ul. Sieroszewskiego oraz ul. Rakowską to ważny krok w kierunku usprawnienia ruchu drogowego. Inicjatywa ta pokazuje zaangażowanie władz miasta w poprawę infrastruktury komunikacyjnej oraz troskę o potrzeby mieszkańców.

- Roboty wytyczające połączenie zjazdowe w Rakowską z al. Wojska Polskiego (kierunek Katowice) i umożliwiające obsługę komunikacyjną z ulicą Sieroszewskiego zostaną wykonane poza kontraktem głównym, po zakończeniu finalizowanych prac, w ramach odrębnego zadania, na które w najbliższych tygodniach zostanie rozpisany przetarg - informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD w Częstochowie.

Dlaczego zjazd w ul. Rakowską oraz zjazd i wyjazd z ul. Sieroszewskiego nie mogły zostać wytyczone od razu i zrealizowane w ramach kończącej się budowy nowej al. Wojska Polskiego? - Wspomniane prace musiały zostać wyodrębnione z uwagi na zbyt późne uzyskanie zgody na odstępstwa ze strony ministerstwa. Wobec tego należało wystąpić o nowe pozwolenia, by słuszne postulaty mieszkańców zostały spełnione wyjaśnia Hasik. - I tak - zarówno przy Sieroszewskiego, jak i przy zjeździe w Rakowską się stanie jeszcze w 2024 roku - dodaje.

Zakres prac ogłoszonego przetargu w przypadku przebudowy skrzyżowania z ulicą Rakowską obejmuje: rozbiórkę barier, budowę łącznicy o szerokości 6 m wraz z krawężnikami, budowę zjazdu i fragmentu chodnika, umocnienie skarpy w rejonie ronda, uzupełnienie fragmentu ogrodzenia betonowego.

W zakres prac związanych z przebudową skrzyżowania alei Wojska Polskiego z ulicą Sieroszewskiego wchodzi:  rozbiórka elementów i nawierzchni kolidujących z tarczą skrzyżowania, budowa skrzyżowania z wyspą dzielącą, wykonanie nakładki bitumicznej, budowa dwóch zjazdów, budowa chodników i ścieżek rowerowych.

Wybrany w przetargu wykonawca na realizację zadania będzie miał trzy miesiące od dnia przekazania placu budowy.

Ofertę wraz ze wszystkimi wymaganymi oświadczeniami i dokumentami należy złożyć za pośrednictwem Platformy, pod adresem: https://portal.smartpzp.pl/mzd w terminie do 24 kwietnia do godz. 10.30.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę