Budowa nowej alei Wojska Polskiego zbliża się do finiszu. Główny wykonawca oszacował zaawansowanie robót na ponad 90 proc. Wiadomo już także jak będzie wyglądać nowa organizacja ruchu w ciągu DK91.

Jak informuje Miejski Zarząd Dróg, aktualnie na budowie codziennie zaangażowanych jest ok. 500 osób, pracowników firm wykonawczych i podwykonawczych.

- Zgodnie z zapowiedziami nowa, częstochowska „gierkówka" zostanie oddana do użytku mieszkańcom naszego miasta do końca tego roku - zapewnia Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD w Częstochowie. 

Tymczasem drogowcy przypominają jak wyglądać będzie docelowa organizacja ruchu po udrożnieniu głównej arterii miasta dla ruchu w myśl pierwotnych założeń projektowych, jak i w ślad za odstępstwami od istniejących przepisów uzyskiwanymi ze strony właściwego ministerstwa w trakcie procesu inwestycyjnego. - Były to procedury żmudne i długotrwałe, ale ich przeprowadzenia wymagał interes mieszkańców miasta - podkreśla Hasik.

Już w 2022 roku MZD uzyskał odstępstwa ministerialne, co umożliwiło przywrócenie w projekcie docelowych relacji al. Wojska Polskiego z: ul. Powstańców Śląskich, ul. Okrzei (zjazd w ulicę z DK-91), ul. Rakowską (wyjazd na DK-91 kierunek Warszawa i wjazd z DK-91 od strony Katowic). Ostatnie odstępstwa umożliwiające budowę kolejnych połączeń z DK-91 to decyzje procedowane przez niezależne od służb miejskich gremia ministerialne w ostatnim czasie. Chodzi o skrzyżowanie z ul. Sieroszewskiego (zjazd i wyjazd na DK-91) i zjazd z al. Wojska Polskiego w ul. Rakowską (jadąc w kierunku „Katowice").

- Wprowadzenie tych ostatnich korekt w życie, zgodnie z prawem wymaga modyfikacji ZRiD, a to proces czasochłonny. Stąd docelowy kształt dwóch wymienionych rozwiązań powstanie w ramach odrębnego zadania, po zakończeniu inwestycji głównej, która swój finał będzie mieć z końcem roku - wyjaśnia Hasik. - Podobnie rzecz ma się z budową nowej kładki bocznej nad torami kolejowymi między ulicami Bardowskiego i Rejtana. Wspomniane elementy, które zostały wyodrębnione i zostaną zrealizowane poza kontraktem głównym w 2024 roku nie będą jednak generować dużych utrudnień i nie mają wpływu na całokształt prac zasadniczych, których finał zbliża się wielkimi krokami.

Docelowa organizacja ruchu będzie determinować także zasadnicze zmiany w organizacji komunikacji miejskiej na różnych relacjach w obrębie nowej al. Wojska Polskiego. Służby miejskie odpowiedzialne za te kwestie zaprezentują docelowe rozwiązania z wyprzedzeniem przed ich spodziewanym wprowadzeniem na początku 2024 roku.

Warto dodać, że odstępstwa umożliwiające budowę relacji bocznych (bez tego niemożliwe byłoby puszczenie tamtędy ruchu) wcześniej uzyskano także dla następujących połączeń z al. Wojska Polskiego: Brzozowa (wlot i wylot), Bohaterów Katynia (wlot i wylot), Spacerowa (wlot), Bardowskiego (wlot i wylot), Przerwy – Tetmajera (wlot i wylot), Ossowskiego (wlot i wylot), Zamenhoffa (wlot i wylot).

fot. MZD w Częstochowie

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę