Od niedawno trwają prace związane z kontynuacją przebudowy alei Wojska Polskiego, jednej z największych drogowych inwestycji we współczesnej historii Częstochowy.

Dokończenia robót wstrzymanych po zerwaniu umowy z winy poprzedniego wykonawcy podjęło się konsorcjum firm NDI S.A i NDI Sopot S.A. Przebudowa jest realizowana w strategicznym komunikacyjnie dla miasta ciągu. Aleja Wojska Polskiego to kluczowa arteria, ale i ważny punkt na mapie kierowców podróżujących po naszym regionie i południowej Polsce.

- Ekipy rozpoczynają obecnie frezowanie nawierzchni bitumicznej na tym odcinku. Następnie po usunięciu starej nawierzchni rozpoczną się prace przy budowie i przebudowie kanalizacji deszczowej, sanitarnej oraz sieci elektroenergetycznych i teletechnicznych, a także budowy dolnych warstw konstrukcyjnych nawierzchni drogowejmówi Tomasz Kawalec, kierownik budowy z firmy NDI, generalnego wykonawcy prac.Następnie planujemy rozpoczęcie prac przy budowie obiektu WD1 (ul. Legionów) i WD3 (ul. Krakowska) polegających na wykonaniu wzmocnienia podłoża pod ich podpory.

Obecnie trwają także rozbiórki na dwóch przejściach podziemnych. Następnie, po ich zakończeniu, ruszy budowa nowych przejść.

Jak informuje Miejski Zarząd Dróg, wykonawca a jeszcze w listopadzie chciałby rozpocząć przebudowę sieci wodociągowej kolidującej z nowo projektowaną infrastrukturą drogowo – mostową oraz przebudowę ciepłociągu w okolicach ul. Okrzei. 
 
Aktualnie prowadzone są już prace przy przebudowie kanalizacji sanitarnej i budowie kanalizacji deszczowej na kilku odcinkach, a także przy przebudowie sieci elektroenergetycznych, które kolidują z nowo projektowaną infrastrukturą drogowo-mostową. Najwięcej kolizji z sieciami podziemnymi, efektem których są czasochłonne prace, znajduje się na zamkniętym w obu kierunkach odcinku al. Wojska Polskiego.

- Prace toczą się także przy budowie mostu nad rzeką Wartą. Wykonaliśmy fundamenty w osi drugiej dla obiektów na łącznicach lewej i prawej. W trakcie jest zbrojenie i deskowanie fundamentów osi pierwszej dla obiektów na łącznicach lewej i prawej. Od kolejnego tygodnia chcemy rozpocząć zbrojenia podpór obiektu na łącznicach w osi drugiej dodaje Tomasz Kawalec.

W najbliższych tygodniach rozpocznie się także wyburzenie pozostałych, starych istniejących obiektów i sukcesywna rozbiórka kładek dla pieszych oraz budynków w rejonie ul. Równoległej. Planowane jest rozpoczęcie przebudowy wodociągów, gazociągów i ciepłociągu. Kontynuowane będą drogowe roboty rozbiórkowe, a ekipy wykonawcy rozpoczną wykonywanie dolnych warstw konstrukcji nawierzchni drogowej. Wykonawca oczekuje, że jeszcze w listopadzie na plac budowy zostaną dostarczone pierwsze elementy konstrukcji nowego obiektu w miejscu estakady na Rakowie.

Inwestycja obejmuje przebudowę 5,5-kilometrowego odcinka al. Wojska Polskiego od węzła z al. Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Rakowską. Każdy z pasów ruchu ma mieć 3,5 metra szerokości. Ważne jest też dostosowanie konstrukcji drogi do nośności 115 kN/oś (nacisk osi pojedynczej samochodu ciężarowego) i nadanie jej kategorii KR7.

W ramach inwestycji powstaną nowe chodniki, drogi rowerowe, zatoki autobusowe oraz zjazdy do posesji i miejsc postojowych. Zadanie obejmuje również przebudowę skrzyżowań z drogami poprzecznymi, budowę węzła drogowego z ul. Rakowską, trzech przejść podziemnych, rozbiórkę sześciu istniejących kładek dla pieszych i budowę nowych oraz remont trzech mostów i kładki dla pieszych, ale i budowę pięciu nowych obiektów mostowych. Co więcej, do wykonania jest także przebudowa systemu odwodnienia, oświetlenie drogi, kanał technologiczny, ekrany akustyczne oraz przebudowa kolidujących urządzeń i sieci istniejącej infrastruktury pod i naziemnej, czyli urządzeń teletechnicznych i energetycznych, sieci wodociągowych, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, sieci gazowych, urządzeń melioracyjnych i hydrologicznych.

Konsorcjum firm z NDI odpowiada również za wykonanie docelowej organizacji ruchu oraz za nasadzenia zieleni. Termin zakończenia robót wraz z pozwoleniami i odbiorami mija z końcem listopada przyszłego roku.

fot. MZD w Częstochowie

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę