Od 1 września zmienią się ceny biletów dla przejazdów środkami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie.

Jak informuje miejski przewoźnik, premiowane będą usługi elektroniczne, a bilet jednorazowy przybierze elastyczną formę czasową. Nadal w bardzo preferencyjnych cenach, na niezmiennym poziomie, będą do zakupienia okresowe, miejskie bilety szkolne. Nie zmieni się też grupa osób uprawnionych do przejazdów z ulgą lub bezpłatnych.

- Korektę cennika biletowego wymusiły w głównej mierze ogromne podwyżki opłat za olej napędowy, gaz i energię elektryczną oraz galopująca inflacja. W efekcie bardzo znacząco wzrosły koszty operacyjne związane z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej - tłumaczy Maciej Hasik, rzecznik prasowy MPK w Częstochowie. - Warto przypomnieć ponadto, że MPK wciąż odrabia straty finansowe spowodowane wielomiesięcznymi restrykcjami rządowymi w publicznym transporcie zbiorowym w trakcie epidemii Covid – 19. Ostatnia zmiana taryfy biletowej miała miejsce w częstochowskim MPK jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa w końcu 2019 roku - dodaje.

Od 1 września wprowadzony zostanie bilet miejski czasowy papierowy (podlegający kasowaniu) lub bilet miejski czasowy zakupiony w aplikacji - w cenie 4,20 zł pozwalający na przesiadki w okresie 45 minut od momentu skasowania lub umożliwiający jazdę tą samą linią do końca trasy bez względu na czas przejazdu (działając jak dotychczasowy bilet jednorazowy);

Wprowadzony zostanie również bilet miejski godzinny papierowy lub z aplikacji w cenie 5 zł o tej samej funkcjonalności jak bilet w cenie 4,20 zł, który umożliwia przesiadki do 60 minut na liniach miejskich lub jazdę tą samą linią do końca kursu bez względu na czas przejazdu (działając jak dotychczasowy bilet jednorazowy).

Promując zakup kart MPK (tzw. elektronicznej portmonetki) uwarunkowano cenę za przejazd w zależności od liczby przystanków oraz wysokości wniesionej opłaty. Przykładowo: przy doładowaniu za 180 zł przejazd do trzech przystanków kosztuje 2,30 zł, a  powyżej trzech przystanków 3,70 zł, czyli o 50 groszy taniej od biletu miejskiego, jednak bez możliwości przesiadki na inny autobus lub tramwaj; analogicznie - bilet ulgowy miejski do trzech przystanków kosztuje 1,15 zł, a powyżej trzech przystanków - 1,85 zł, przy doładowaniu za 90 zł.

Bilety okresowe dla uczniów zameldowanych na terenie Częstochowy, uczących się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (bilet miejski szkolny) pozostaną nadal w cenie 25 zł za 30 dni, 60 zł za kwartał i 100 zł za pół roku. - Miasto w ten sposób zachęca do korzystania z transportu publicznego dzieci i młodzież szkolną - twierdzi Hasik. - Korzystanie z bezpiecznej i komfortowej komunikacji miejskiej, w której rozwój Częstochowa w ostatnich latach inwestuje setki milionów złotych, ogranicza konieczność podwożenia dzieci prywatnym autem do szkoły, co daje szansę na zmniejszenie ruchu samochodowego na częstochowskich ulicach.

Pomimo premiowania zakupów elektronicznych, w sytuacjach losowych czy awaryjnych, będzie możliwość zakupu biletu u kierowcy MPK, ale dostępny w takiej formie będzie jedynie bilet miejski godzinny (za 5 zł).  Nie zmieni się też grupa osób uprawnionych do przejazdów z ulgą lub bezpłatnych (w tym seniorzy powyżej 70 roku życia). Bezpłatny pozostanie także przewóz wózków, bagaży i zwierząt domowych. Nowością będzie możliwość bezpłatnego przewozu hulajnóg traktowanych jako bagaż (za zgodą kierującego).

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę