W ofercie częstochowskiego magistratu pojawiła się właśnie aplikacja mapowa "Częstochowa. Brama na Jurę", adresowana do rowerzystów i rowerzystek. To użyteczne narzędzie, które pozwala m.in. na skorzystanie z gotowy tras rowerowych na terenie miasta i okolic.

- Nasze miasto jak i cały rejon Jury Krakowsko-Częstochowskiej mają wciąż nieodkryty potencjał dotyczący podróżowania, rekreacji, szczególnie jeśli chodzi wykorzystanie roweru. Dlatego uruchomiliśmy aplikację mapową "Częstochowa - Brama na Jurę" - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Aplikacja ma pomagać, ułatwiać, organizować, zaplanować swoje aktywności w mieście, na Jurze z udziałem znajomych i rodzin z dziećmi. Liczymy, że będzie to dobre narzędzie do tego, aby spędzać czas w aktywny sposób przy różnej skali trudności.

Aplikacja jest bezpłatna, można ją ściągnąć na telefon ze sklepu z aplikacjami na telefony. Skorzystają z niej zarówno użytkownicy systemu Android, jak i iOS. Umożliwia ona skorzystanie z gotowych, zaproponowanych tras rowerowych, ale także wyznaczenie własnej, w dodatku ze zdefiniowanym poziomem trudności. Dzięki nawigacji można wyznaczyć trasę rowerową w trzech dostępnych trybach: turystycznym, miejskim i szosowym dla użytkowników rowerów szosowych, górskich czy trekkingowych. 

Dodatkowo aplikacja pokazuje profil wysokościowy, umożliwia zapisanie i podzielenie się trasą z innymi użytkowniczkami i użytkownikami oraz pobranie śladu gpx bezpośrednio na telefon. Na mapie znalazły się najlepsze propozycje wycieczek tak po okolicach Częstochowy, jak i po samym mieście, w którym przecież też można znaleźć jurajskie ostańce czy inne atrakcje. Przejazd ułatwią opisane punkty orientacyjne wraz ze zdjęciami - m.in. wzniesienia, konkretne rzeki, stawy, lasy, budowle, szlaki, kapliczki, cmentarze, kamieniołomy. Z aplikacji można dowiedzieć się również, ile kalorii spalimy, wybierając konkretną trasę, ile zaoszczędzimy na paliwie, czy też o ile mniej CO2 wyemitujemy do atmosfery (w porównaniu z jazdą samochodem).

- Aplikacja i dedykowana jej strona internetowa www.bramajury.pl mają zachęcić częstochowian i naszych gości do poznawania miasta i najbliższych okolic na rowerze. Zawsze powtarzamy, że Częstochowa jest naturalną bramą na Jurę, jeśli chodzi o turystykę rowerową - twierdzi Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych. - Aplikacja umożliwia poruszanie się po częstochowskich drogach rowerowych, które już powstały, a mamy ich już prawie 90 km. Chcemy w ten sposób pokazać, że rower jest świetnym narzędziem do jazdy, zabawy, rekreacji - dodaje.

Aplikacja wpisuje się w program „Kierunek Przyjazna Częstochowa” i jest kolejnym elementem promującym w naszym mieście rowerową rekreację.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę