W niedzielę, 1 maja rusza piąty sezon Częstochowskiego Roweru Miejskiego. W celu zwiększenia popularności całego systemu nastąpi relokacja kilku stacji.

- Mam nadzieję, że w tym roku wystartujemy już pełną parą bez utrudnień związanych z pandemią. Trzymamy kciuki również za dobrą pogodę - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Centrum Usług Komunalnych rozstrzygnęło przetarg na obsługę stacji rowerowych w tym i przyszłym roku. Zanim podpiszemy umowę z operatorem podczas najbliższej sesji Rady Miasta konieczne będzie zwiększenie budżetu na to zadanie.

W pierwotnych planach system Częstochowskiego Roweru Miejskiego miał ruszyć w kwietniu. Na przeszkodzie stanęły jednak kwestie finansowe. Do przetargu ogłoszonego przez Centrum Usług Komunalnych zgłosiła się tylko jedna firma, Nextbike Polska, która również w poprzednich latach zajmowała się obsługą systemu. Kwota, którą zaproponowała była wyższa o kilkadziesiąt tysięcy złotych o przewidzianej na realizację tego zadania.

W tym roku dostępnych będzie 239 rowerów miejskich. Nie zmieni się ilość stacji dokujących (26), ale cztery z nich zmienią lokalizację. - Długo analizowaliśmy statystyki z ostatnich lat pod kątem popularności stacji. Cztery z nich, które miały najmniej wypożyczeń, przesuwamy w nowe miejsca. Pojawi się stacja na Rynku Wieluńskiej, w alei Brzozowej, przy Dworcu Głównym PKP (ulica Piłsudskiego). Ponownie dostępna będzie również stacja przy pływalni przy Al. Niepodległości - informuje Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych. - Niestety odbędzie się to kosztem stacji z niewielką ilością wypożyczeń rowerów, czyli tych np. na Stradomiu czy Wyczerpach. Mamy jednak nadzieję, że dzięki temu wzrośnie ogólna liczba wypożyczeń. Wpływ na to mogą mieć także wysokie ceny paliw.

Bez zmian pozostają zasady wypożyczania jednośladów. Pierwsze 30 minut jest bezpłatne, a po przekroczeniu tego czasu naliczane są opłaty zgodnie z cennikiem - od 2 zł za nieprzekraczającą godziny przejażdżkę.

Przypomnijmy, że aby skorzystać z miejskiego roweru, najpierw należy dokonać rejestracji, m.in. na stronie www.rower.czestochowa.pl lub w aplikacji mobilnej Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Trzeba też pamiętać, że aby wypożyczyć rower, stan konta użytkownika musi wynosić co najmniej 15 złotych. Z tej kwoty są pobierane ewentualne opłaty za przyszłe wypożyczenia.

Sezon Częstochowskiego Roweru Miejskiego potrwa do końca października.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę