Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie poinformował o rozpoczęciu gruntownej przebudowy ulic: Głównej i Przejazdowej (DK-46) wraz z budową nowej drogi (tzw. obejścia ulic św. Barbary).

Rozpoczęcie prac poprzedził przeprowadzony w poniedziałek przed południem odbiór oznakowania związanego z tymczasową organizacją ruchu, która zaczyna obowiązywać w kilku lokalizacjach. I tak, od 18 października ruch w ul. Przejazdowej na ok. 500 m długości od ul. Szybowej (nieopodal granicy miasta) do ul. Marynarskiej odbywa się wahadłowo po jednym pasie drogi ze sterowaniem sygnalizacją świetlną. Frezowana będzie tam nawierzchnia jezdni. Przygotowywane będą też prace związane z przebudową sieci podziemnych.

W przeciągu kilku dni drugie „wahadło” pojawi się na krótszym (ok. 100 m) fragmencie w obrębie obiektu mostowego nad rzeką Gorzelanką (za wyjazdem z ul. Tatrzańskiej w stronę miasta). Tam rozpoczną się prace związane z budową tymczasowego przejazdu, który umożliwi prace budowlane na właściwym obiekcie (więcej informacji wraz z mapkami poglądowymi na http://mzd.czest.pl/utrudnienia-w-ruchu-mzdit/ulica-przejazdowa-utrudnienia-w-ruchu).

 - Poza dwoma wskazanymi odcinkami, kierowcy na razie nie powinni spodziewać się innych utrudnień w obrębie placu budowy - mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD i MPK w Częstochowie.Prace przygotowawcze będą natomiast odbywać się także przy budowie nowego śladu drogi, co nie będzie generowało dodatkowych niedogodności. W związku z utrudnieniami wjazd do miasta i wyjazd w kierunku Opola przez ul. Przejazdową wydłuży się o kilka minut. Kierowcy chcący ominąć utrudnienia mogą kierować się na autostradową obwodnicę miasta na węźle Częstochowa – Blachownia - dodaje.

Inwestycja obejmuje odcinek DK-46 od zachodniej granicy miasta do włączenia w ulicę Pułaskiego – w sumie 7,2 km drogi (w tym ponad 1,7 km nowego odcinka). Nowy fragment DK-46, będzie poprowadzony wzdłuż torów, od skrzyżowania ul. Głównej z ul. św. Jadwigi do włączenia w ul. Pułaskiego przy dworcu PKP Stradom.

W ramach zadania przebudowane bądź wybudowane zostaną główne skrzyżowania, infrastruktura podziemna i naziemna (m.in. odwodnienie, oświetlenie, chodniki, ścieżki rowerowe, elementy Inteligentnego Systemu Transportu oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego). Będzie to największa inwestycja drogowa w tej części miasta od kilku dekad. To kolejny  ważny etap modernizacji miejskiego układu drogowego i połączenia go z węzłami budowanej obwodnicy autostrady A1. Wartość umowy na projekt i wykonanie to blisko 98 mln zł.  

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę