W poniedziałek, 31 sierpnia w zajezdni MPK zaprezentowany został testowy egzemplarz autobusu elektrycznego marki Autosan. Do końca roku tabor miejskiego przewoźnika ma wzbogacić się o piętnaście sztuk tych pojazdów. To jeden z wymogów zawartej niedawno ugody między MPK a Narodowych Funduszem Ochrony Środowiska.

Ugoda zawarta z NFOŚiGW obliguje częstochowskie MPK m.in. do uzupełnienia taboru o 15 autobusów elektrycznych do końca 2021 roku. Chodzi o wynajem tych pojazdów na okres 7 lat. Przetarg został już rozstrzygnięty. Ofertę złożyła tylko firma Autosan z Sanoka (ta sama, która modyfikuje częstochowskie hybrydy). Za wynajem autobusów elektrycznych MPK zapłaci 48 mln 761 tys. zł z rozbiciem na 7 lat.

Częstochowski przewoźnik do końca 2023 roku we współpracy z firmami partnerskimi będzie musiał też zmodyfikować autobusy hybrydowe w taki sposób, aby mogły komfortowo i bezpiecznie wozić pasażerów. Wszystko po to, żeby osiągnąć efekt ekologiczny, który był warunkiem otrzymania dofinansowania na autobusy hybrydowe.

- Gratuluję MPK porozumienia z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska. Otworzyło ono nam kolejne możliwości związane z unowocześnianiem taboru naszego przewoźnika - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Każdy z nas chciałby podróżować wygodnie, komfortowo, bezpiecznie, ale z przeświadczeniem, że odbywa się to w sposób, który nie szkodzi osobom wybierającym się gdzieś pieszo lub na rowerze. Dlatego też wcześniej podjęte decyzje przez miejskiego przewoźnika będą realizowane. Elektryczny Autosan będzie testowany z pasażerami. To pierwszy z 15 egzemplarzy, które zamówiło MPK.

Testowy egzemplarz będzie jeździł na liniach autobusowych nr 12, 15, 17 i 19. Piętnaście nowych sztuk ma trafić do MPK do końca 2020 roku.

- Autobus ma przejeżdżać 240 km na jednym ładowaniu. Będzie to możliwe dzięki temu, że w tych pojazdach pojemność magazynów energii wyniesie aż 360 kilowatogodzin - wyjaśnia Robert Madej, zastępca prezesa MPK. - W środku będzie aż 27 miejsc siedzących, co dla innych producentów jest trudne do osiągnięcia. Oczywiście będzie rampa dla niepełnosprawnych. Oprócz tego wszystkie przyciski będą zawierały napisy brajlem. Każdy z tych autobusów zostanie wyposażony w system ośmiu kamer, cztery punkty USB do ładowania telefonów komórkowych, biletomat, klimatyzację i wi-fi - wymienia.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę